Intermittent Fasting – czy to naprawdę skuteczna metoda odchudzania?

Intermittent Fasting – czy to naprawdę skuteczna metoda odchudzania?
05 Wrz

Obecnie jedną z modnych koncepcji żywieniowych jest tzw. Intermittent Fasting (IF), czyli post przerywany. Polega on na określonym cyklu jedzenia i postu. Chociaż IF zdobywa popularność, warto się zastanowić, czy rzeczywiście jest to skuteczna strategia odchudzania oraz jakie są jej potencjalne korzyści i ograniczenia.

Na czym polega IF

Podstawową ideą Intermittent Fasting jest wyznaczenie określonych okien czasowych, w których spożywamy posiłki, a także okresów postu, kiedy to powstrzymujemy się od jedzenia. Istnieje kilka różnych wariantów IF, ale głównie można je podzielić na te, które skupiają się na ograniczeniu liczby godzin żywienia w ciągu dnia (zwykle 6-8 godzin) oraz te, które polegają na redukcji kalorii w konkretnych dniach tygodnia (zazwyczaj 5 dni normalnego jedzenia i 2 dni ograniczeń).

Pierwsza opcja często skupia się na wydłużeniu okresu postu nocnego, pomijając śniadanie i rozpoczynając okno żywieniowe około południa. Druga opcja opiera się na jedzeniu w wybranych dniach tygodnia z ograniczeniem do około 20% dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

Zalety postu przerywanego

Zwolennicy Intermittent Fasting twierdzą, że konsumowanie 5-6 posiłków dziennie może być trudne do wykonania w praktyce i nie zawsze jest korzystne dla naszego układu trawiennego. Argumentują, że organizm ludzki ewoluował w okresach, gdy dłuższe przerwy między posiłkami były naturalne, związane z dostępnością pożywienia. Kiedyś konieczne było poświęcenie dużo czasu i wysiłku na zdobycie pokarmu, w przeciwieństwie do obecnych czasów stałego dostępu do jedzenia. Badacze wskazują na zalety Intermittent Fasting, takie jak zwiększona aktywność hormonu wzrostu, ograniczenie wyrzutów insuliny i lepsza regulacja apetytu. Wpływa to również na proces autofagii – oczyszczania organizmu z uszkodzonych komórek. Wymieniane są także potencjalne korzyści zdrowotne, takie jak działanie przeciwzapalne i antynowotworowe.

Wady i pułapki IF

Podczas stosowania Intermittent Fasting w oknie żywieniowym konieczne jest dbanie o odpowiednią ilość kalorii. Ta strategia może być pomocna w redukcji masy ciała, ponieważ ogranicza spożycie kalorii, co prowadzi do ujemnego bilansu energetycznego i spadku tkanki tłuszczowej. Niemniej jednak, Intermittent Fasting nie jest odpowiedni dla każdego. Osoby z zaburzoną gospodarką hormonalną, planujące ciążę czy cierpiące na niedoczynność tarczycy, powinny unikać długich przerw między posiłkami. Sportowcy i osoby dążące do zwiększenia masy mięśniowej także muszą dostosować plany żywieniowe do swoich potrzeb. Warto także pamiętać, że nie tylko długość okna żywieniowego ma znaczenie – warto pilnować bilansu energetycznego tak, by nie wpaść niechciany deficyt lub nadwyżkę kaloryczną oraz koncentrować się także na jakościowym aspekcie diety, tak by dostarczała ona nie tylko energii, ale i niezbędnych wartości odżywczej. Przy niewielkiej liczbie posiłków w ciągu dnia może to być prawdziwym wyzwaniem.

Post przerywany – czy to najlepsza metoda odchudzania?

Warto pamiętać, że badania naukowe nie wykazały istotnej przewagi Intermittent Fasting nad innymi metodami odchudzania. Ostatecznie wybór tej metody zależy od osobistych preferencji i stylu życia. Jeśli IF wydaje się odpowiedni dla danego człowieka, może pomóc w osiągnięciu celów zdrowotnych. Niemniej jednak, nie jest to magiczne rozwiązanie, a jedynie narzędzie, które wymaga odpowiedniego bilansowania spożywanych kalorii i dostarczania wartościowych składników odżywczych. Wszelkie decyzje dotyczące diety i zdrowego stylu życia powinny być podejmowane świadomie, uwzględniając indywidualne potrzeby i ograniczenia organizmu.